Účinky pití čaje na hubnutí

Své místo v seznamu přírodních produktů doporučovaných výživovými poradci má zelený čaj jisté. Máte-li v plánu radikální proměnu svého jídelníčku a s ním spojenou změnu životního stylu, je více než pravděpodobné, že dříve nebo později se se zeleným čajem setkáte. Zpomalení stárnutí kůže, prevence rakoviny, vysoké koncentrace antioxidantů. To jsou jen některé z mnoha účinků, kvůli kterému pravidelně po zeleném čaji sahají miliony lidí na celém světě. Z tohoto úhlu pohledu je čaj matcha rozhodně tou nejlepší volbou. Všechny výše uvedené pozitivní účinky jsou totiž v jeho případě ještě intenzivnější. Co je ale nejdůležitější, pravidelná konzumace matchy dokáže v lidském organismu nastartovat proces spalování tuků.

Patříte-li mezi ty, kteří mají problém s nějakým tím kilem navíc, máte před sebou dvě možnosti. Buď můžete výrazně omezit svůj příjem energie – to v konečném důsledku znamená drastickou redukci vašeho aktuálního jídelníčku. Druhá cesta je opačná – zkuste zvýšit vás energetický výdej. A k tomu je ideálním pomocníkem právě práškový zelený čaj matcha z Japonska.

Hned několik klinických studií prokázalo, že stačí pouhý jeden jediný šálek tohoto malého čajového zázraku, aby se v těle až čtyřnásobně zefektivnila přirozená termogeneze organismu. Tento cizí termín můžeme přeložit jako schopnost našeho organismu spalovat kalorie.

Jak je to vlastně možné? Co je matche tolik jiného oproti klasickým zeleným čajům. Odpovědi netřeba hledal v nějakých složitostech. Oproti běžnému zelenému čaji, který pijeme ve formě výluhu z lístků, matchu konzumujeme včetně těchto lístků, které jsou rozdrcené na jemný prášek. Do našeho organismu se tak dostává až desetkrát tolik látek, které jsou našemu organismu prospěšné.

Je však naprosto scestná představa, že když se celý den budeme cpát šlehačkovými dorty a večer nás spasí jediný malý šálek čaje matcha. Chceme-li skutečně zhubnout, bez pohybu to určitě nepůjde. A v této chvíli můžeme plně docenit moc, kterou práškový čaj matcha má.

Při běžných denních činnostech spaluje náš organismus kalorie rychlostí, která se pohybuje v rozmezí osmi až deseti procent celkového denního výdeje. Přidáme-li do našeho jídelníčku či pitného režimu čaj matcha, tento výdej výrazně poskočí vzhůru až do rozmezí 34 až 43 procent. Jinak řečeno, budete-li cvičit, vaše cvičení bude z hlediska spalování kalorií asi čtyřikrát účinnější. Nesporný vliv má matcha také výdrž během fyzické aktivity, neboť je vynikajícím zdrojem energie. V konečném důsledku je tak více než pravděpodobné, že nakonec ke zrychlenému spalování kalorií ještě dostanete více sil a nabijete se energií.

Další vědecké studie zkoumaly souvislost spalování tuků a pití matchy okamžitě po skončení fyzické aktivity. Vědci došli k závěru, že pouhý jeden šálek zeleného čaje matcha vypité ihned po ukončení cvičení dovede zvýšit objem spalování tuků až přibližně o čtvrtinu.

Chceme-li výsledek výzkumu shrnout, je vhodné spojit dostatek fyzické aktivity s popíjením čaje matcha. A to klidně až třikrát denně. Za prvé tak doplníme tělu energii pro tělesný výkon a zároveň tím urychlíme proces spalování tuků v těle. Je proto velmi vhodné nahradit jiné nápoje, které pijete během dne, právě čajem matcha. Rozhodně však není nutné pokaždé absolvovat japonský čajový obřad, chceme-li si dát matchu. Tento přírodní produkt výborně chutná v celé řadě nejrůznějších variant i jako součást jiných nápojů.