Matcha jako pomocník na krásnou pleť

Práškový čaj matcha z Japonska se těší po celém světě velké oblibě a to i mezi těmi, kteří jinak pití čaje příliš nevyhledávají. Důvod této obliby je velmi prostý. Matchu totiž nemusíme pouze konzumovat jako čaj. S velkým úspěchem se setkává i její použití v kuchyni. Doma vyráběná zmrzlina, různé druhy košíčků nebo třeba úžasné matcha latté. I to jsou způsoby, jak dostat účinné látky z čaje matcha do našeho organismu. V poslední době se objevuje ještě jedno použití matchy, méně kulinární, než ty výše uvedené. Čaj matcha se totiž může stát klíčovou přísadou unikátní pleťové masky, která má jedinečnou schopnost proměnit zdraví a celkový vzhled vaší pokožky.

Velmi často skloňovanou složkou tradičního práškového čaje matcha je bez nejmenšího sporu katechin EGCG. Tato látka je pravděpodobně nejúčinnější z látek v matche obsažených a má pozitivní účinky jako provence nádorových onemocnění. Mnoho studí popisuje také katechin jako látku, která ničí tělu škodlivé volné radikály. Matcha tak z tohoto pohledu dovede chránit organismus například před UV zářením či obecně látkami, které ničí buněčnou DNA. Od těchto objevují je pak skutečně jen kousek k pokusům s matchou jako s látkou, která má potenciál zlepšit stav a vzhled naší pokožky.

Vědci z Německa se ve svém výzkumu přímo věnovali vztahu pravidelného pití matchy a celkového zdraví kůže. Podle jejích zjištění stačí pouhý jeden jediný šálek zeleného čaje matcha denně (ten ale zároveň obsahuje tolik katechinu, jako deset šálků „klasického“ zeleného čaje) na to, aby se výrazně zlepšil celkový stav naší pokožky. Stačí na to, podle vědců, pouhých dvanáct týdnů. To jde ruku v ruce i s celkovým lepším prokrvením pokožky a zlepšením v zásobování kožních buněk kyslíkem. U zkoumaného vzorku německých žen se pokožka stala pružnější a s tím se také vytvořila lepší ochrana před negativními vlivy, které způsobily vlivy vzniklé vystavením se UV záření, které se nachází ve slunečních paprscích.

Pro co nejlepší pozitivní výsledky působení zeleného práškového čaje matcha na pleť se doporučuje pít minimálně tři šálky tohoto čaje denně. Vhodné je začínat s menší dávkou, např. polovinou čajové lžičky na šálek. Postupně tuto dávku zvyšujeme, měli bychom se dostat až na množství jedna čajová lžička na šálek.

Samotné pití matchy však nemusí být jedinou cestou, jak prospět nadměrně namáhané a poškozené pokožce. Velmi často se setkáváme s doporučeními na výrobu domácí pleťové masky, jejíž základní surovinou j právě matcha. Její příprava není nijak složitá a zvládne to skutečně každý. Ideální množství matchy je opět půl čajové lžičky. Tu smícháme se stejným množstvím horké vody. Po důkladném rozmíchání by nám měla vzniknout jemná, sytě zelená, pasta.

Tato forma umožní, aby se potřebné látky dostaly přesně tam, kde jich je nejvíce potřeba. Tato maska z čaje matcha je ideální pro osoby se citlivou a podrážděnou pokožkou. Pleť chrání před ultrafialovým zářením. Stejně tak maska podporuje zdravou barvou pleti.

Je jasné, že tato doma připravená maska není v dnešní době jedinou cestou, jak může vaše pleť těžit z pozitivních účinků a unikátního složení zeleného práškového čaje matcha. Je možné si na pultech obchodů samozřejmě vybrat profesionální kosmetické přípravky mnoha různých značek, jejichž účinek je vybudovaný právě na vlastnostech čaje matcha.