Matcha a účinky na zdraví

Je velmi dobře známo, že zelený práškový čaj matcha je klíčovou součástí tradičního japonského čajového obřadu. Často se o něm mluví ve spojení s životem dávných japonských bojovníků – samurajů a také pro jeho tisícileté spojení s životem buddhistických mnichů v klášterech. Matchu tak z těchto důvodů předchází pověst čaje, který je obzvláště vhodný pro chvíle meditace a pohroužení se do vlastních myšlenek. Z tohoto důvodu je možná zajímavé, že pro samuraje nebyla matcha jen nápojem klidných chvil a odpočinku. Šálek tohoto čaje si často dopřávali v nervózních chvílích před bitvou. Zelený čaj matcha má totiž nejen zklidňující a relaxační účinky. Stejně tak dobře dovede nabudit a dodat lidskému organismu potřebnou energii k výkonu. Ti, co si rádi matchu vychutnají tak rovným dílem pocházejí z řad těch, kteří si rádi vychutnají čajový obřad i těch, kteří vyznávají moderní zdravý životní styl.

A je třeba říci, že dělají velmi dobře. Jako důkaz by nám mohl posloužit pradávný příběh, který stojí za rozšířením čaje matcha za hranice starověké Říše středu, dnes Číny, z níž tento čaj pochází. V dávné Číně se léčivé rostliny nejčastěji uchovávaly ve formě jemného prášku, který dovedl dobře uchovat všechny v nich obsažené potřebné prospěšné látky. Takovéto léčivé klenoty pak putovaly mezi lidmi právě v této formě. A nejinak tomu nebylo ani s čajem matcha. Už od dávných dob se matcha používala jako účinný lék proti horečkám a zánětům , který ještě navíc dovedl organismus přírodní cestou pročistit a dovést až k úspěšné a rychlé regeneraci.

V dnešní době ke stejným závěrům a zkušenostem došli autoři klinických studií, kteří velkou část poznatků tradiční čínské medicíny svými laboratorními výzkumy potvrdili. Nejvýraznější příznivé účinky pití matchy pramení z tohoto, že spadá do širší skupiny zelených čajů. Na rozdíl od nich – a to zejména díky specifickému způsobu výroby a hlavně přípravy tohoto čaje – jsou ony prospěšné účinky několikanásobně intenzivnější.

Toto zintenzivnění účinků všech látek je nejprospěšnější zejména u tzv. antioxidantů. Tyto velmi důležité látky stojí za zpomalováním stárnutí, zlepšením fyzické kondice i zefektivněním spalování tuků v těle. Laboratorní výzkumy tak například prokázaly, že v čaji matcha se nachází čtrnáct krát tolik antioxidantů než v borůvkách a – a to je obzvláště zajímavé – dokonce desetkrát tolik antioxidantů, než v „obyčejném“ zeleném čaji!

Podobný, byť ne tak propastný statistický rozdíl můžeme objevit i ve srovnání účinků matchy a zeleného čaje na spalování tuků v těle. Klasický zelený čaj tento proces zintenzivňuje asi o deset procent, matcha dokonce o čtyřicet procent.

Výše jsme uvedli, že japonští samurajové se před bitevní vřavou posilňovali právě pitím matchy. Není tedy proto žádným překvapením, že i tato vlastnost, schopnost mobilizovat v lidském těle energii, se stala předmětem vědeckých studií. Jejich výsledkem je, že pouhý jeden šálek matchy před náročnou fyzickou aktivitou nebo sportovním cvičením, dokáže stimulovat činnost kardiovaskulárního systému a spolu s ním také zvyšuje odolnost a vytrvalost našeho organismu.

Navíc – na rozdíl od běžného zeleného čaje – nenalezneme v zeleném čaji matcha téměř žádný kofein. Což můžeme považovat za další pozitivní účinek tohoto exkluzivního nápoje na organismus. Energie, kterou z pití matchy získáme, tak není vykoupena nedobrými vedlejšími efekty působení kofeinu.